دهه‌ي فجر انقلاب و ليال عشر محرم

دهه‌ي فجر انقلاب و ليال عشر محرم 

 

ASSALAM.jpg

 

 

اول:     والفجر ، وليالٍ عشر


دوم:     چه تقارن زيبايي است، همزماني دهه‌ي فجر انقلاب وليال‌ٍ عشر محرم.


سالروز دو انقلاب را در پيش داريم. انقلاب سيد الشهداي عالم و انقلاب اسلامي مردم ايران. و چه جاي تعجب كه هر دو انقلاب را در امتداد هم بدانيم.


 


سوم:     «و بذل مهجته فيك، ليستنقذ عبادك من الجهاله و حيرذه الضلاله».


چهارم:    در زيارت اربعين امام حسين(عليه السلام) خطاب به حضرت ربّ مي‌گوييم: (حسين بن علي جان و خون خود را در راه تو داد. تا بندگان تو را از جهل و سرگرداني ناشي از ظلالت و گمراهي، برهاند).


با دقت در اين بيان، انسان احساس مي‌كند كه نهضت حسيني در واقع با دو نگاه قابل بررسي است. به عبارت ديگر حسين بن علي(عليه السلام) با دو هدف قيام نمود.


نگاه اول: حركت ظاهري امام حسين عليه السلام است، كه حركت عليه يك حكومت فاسد و منحرف و ظالم و سركوبگر ـ يعني حكومت يزيد ـ است. اما باطن اين قضيه، حركت بزرگتري است كه نگاه دوم، انسان را بر آن مي‌رساند. و آن حركت عليه جهل و زبوني انسان است. در حقيقت اباعبدالله اگرچه با يزيد مبارزه مي‌كند، اما مبارزه‌ي گسترده‌ي تاريخي ايشان، با يزيد كوته عمر بي ارزش نيست. بلكه جهاد با جهل و پستي و گمراهي انسان است.(1) مبارزه با خواب زدگي و بي‌تفاوتي انسان‌هاست. و اين شايد پيام فرازماني و فرامكاني ايشان باشد.


پنجم:     كل يوم عاشورا و كل ارضٍ كربلا


ششم:   انقلاب اسلامي مردم ايران نيز منبعث از همين نگاه آغاز و به پيروزي رسيد. خواسته ابتدايي مردم سرنگوني نظامي وابسته و فاسد بود كه در سال 1357 محقق گرديد. اما در بطن اين انقلاب تفكري نهفته است كه هنوز نيز نياز به پيگيري و مداومت دارد. يعني همان خواب‌زدگي ملت‌هاي مسلمان، همان زبوني و جهل و ضلالت و وابستگي انسان‌ها.


هفتم:       چه خوب شد كه جنگ 33 روزه لبنان به وقوع پيوست.


چه خوب شد كه اسرائيل مجدداً به جنوب لبنان حمله كرد. «عدو شود سبب خير، اگر خدا خواهد 22 پيروزي و مقاومت مردم و حزب الله لبنان نه به ما، بلكه به همه‌ي جهانيان نشان داد كه انقلاب اسلامي ايران در حال گسترش است. اگر اين جنگ و مقاومت رخ نمي‌داد، بعضي گمان مي‌كردند باطن بيداري اسلامي پس از انقلاب اسلامي، رو به خاموشي و فراموشي گذاشته است. اما چه خوب شد كه اين جنگ رخ داد. اين مقاومت نشان داد كه باطن نهضت كربلا و باطن نهضت مردم ايران كه همان مبارزه با سست عنصري و زبوني و جهل است، يكي يكي كشورهاي اسلامي را فتح مي‌كند.


افغانستان، كشمير، سومالي، عراق، فلسطين و پس از آن عربستان، بحرين، مصر و ليبي و همه‌ي بلاد اسلامي به سوي بيداري اسلامي مي‌شتابند. پس سخن به گزاف نيست اگر انقلاب مردم ايران را در امتداد انقلاب سال شصت هجري اباعبدالله  بدانيم.


هشتم:       طلوع مي‌كند آن آفتاب پنهاني


               ز سمت مشرق جغرافياي انساني

/ 5 نظر / 20 بازدید
ابراهيم زاده

سک سک! ديدم هيچ کس برات پيام نذاشته اينو نوشتم که افسرده نشی.

ميرزا قلی خان راپورتچی

سلام. محض خاطر خدا به روز کنيد.به مطالب قزوه و امير خانی و سايرين هم راضی هستيم. کاچی بعضی هيچی. سالی نو مبارک(به کسر را).

به تو چه!

عالی جان[گاوچران]

گارماسه

مگه عرب ها هم بیداری اسلامی میدونن چیه؟ نمونه بیداری اسلامی عرب ها میشه حسنی مبارک را نام برد.