دل نگرانی های یک خرده جامعه شناس

لطفا این وبلاگ را با نرم افزار Mozilla مشاهده بفرمایید. درغیر اینصورت صفحات کامل باز نمیشوند.

توضیحاتی در مورد پست ازدواج در دبیرستان
ساعت ٥:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/٩/٦   کلمات کلیدی:

  

قایم باشک با کدام نسل؟؟

 توضیحاتی در مورد پست ازدواج در دبیرستان

 

سلام
درمورد پست قبلی خیلی از دوستان اظهار نظر و لطف کردن .
از همه متشکرم .البته ای کاش راهکار هایی را هم پیشنهاد میکردن . منتظر اهکارهای پیشنهادیتون هستم.
اما باید چند تا ایراد مطرح شده را توضیح بدم.


اول نقل واقعه ای که کردم در یکی از دبیرستانهای اصفهان بود که معاون مدرسه برام تعریف میکرد .( پست قسمت اول ) .جالبه بعدا با یکی از بچه های همون دبیرستان هم صحبت میکردم او هم به این ماجرای ( به بابام بگین من زن میخوام ) تاکید میکرد . خوشحالم که این نسل دارد متوجه میشود که در بعضی جا ها نباید تعارف کند . دارد راستگو میشود .با خودش تعارف نمیکند و سرخودش را شیره نمیمالد . البته بجز بخشی از این نسل که شاخصه اصلیشون سردر گمی است .


دوم  محمد عزیز گفته بود که این راهکار خیلی بلند مدته و عملی نیست .
من تاکید بر راهکار پیشنهادی خودم ندارم . اصل حرف من اینه که صورت مسئله را نادیده نگیرین . البته این را هم باید بگم که هر راهکاری که قرار باشد عملی شود اولا باید از طرف مردم و عرف جامعه پذیرفته شود و ثانیا بهر حال تغییر فرهنگی و فرهنگ سازی در یک دوره ۲۰-۱۰ ساله روی میدهد و گاهی بیشتر . باید امروز شروع کنیم .


سوم مرغ سحر عزیز هم گفته بود چون این سن هنوز ملاک های درست و واقعی ندارن ممکنه بعد از گذشت مدتی از انتخاب خودشون پشیمون بشن .
حرفت را قبول دارم . راستش خودمم به این مورد حواسم نبود. اما یه چیزی را بهش تاکید داشتم اونم وجود خانواده بود. و اینکه این رابطه تحت نظر خانواده ها بوجود میاد .
دارم روی این اشکال بیشتر فکر میکنم . خودتونم کمکم کنین.


چهارم خادم الرضای عزیز گفته بود : شاید تربیت مذهبی که بر پایه عفاف ورزیدن باشه به همراه مسئولیت پذیر تربیت کردن بچه ها از دوران کودکی بهتر باشه .
جوابم اینه که اولا همه افراد جامعه مذهبی نیستن که روی تربیت دینی تاکید کنیم . دوم اینکه ما امروز با نسلی روبروهستیم که از لحاظ نگاه به دین متفاوتند. همچنین اینکه امروز این نسل یا همه ویژگی هاش وجود داره .شاید باید در مورد تربیت دینی و مسئولیت پذیری برای نسل بعد کار کنیم از امروز ولی این نسل را با همین ویژگی هاش باید دید. در ضمن راهکارهای پیشنهادی من خارج از نگاه دین نبود . اقتباس از رویکرد دین به مقوله ازدواج بود .

پنجم   بارقه عزیز هم گفتن که این نسل تحت فشار خوب میشن .

بارقه جان ممکنه در مورد بعضی مسایل این فشار موثر باشه مثل کار یا مسایل اقتصادی اما در مورد مسایلی از این دست نتیجه معکوس میده . نتیجه اش میشه هرج و مرج جنسی . چیزی که ممکنه در اینده با ادامه این وضعیت موجود  بوجود بیاد. مثل وقتی کسی گرسنه باشه میگن سنگ هم میخوررررررررره

درضمن جامعه دچار آشفتگی روحی و روانی میشه .  

ششم  وثیق عزیز هم بنده را به عنوان امام جماعت محله شون قبول کردن

بهر حال آنچه مد نظر من هست اینه که این نسل نیازمند ازدواج آسانتر و متناسب با نیاز هاو مقتضیات امروزش هست . نه روزگار پدر و مادرش.

او امروز با رسانه های دنیا کاملا آزاد روبروست و دنیا را آنطور که هست میبینه .

زندگی اجتماعی نسل امروز نه متناسب با نیازهاش هست نه متناسب با روزگاری که در اون زندگی میکنه و نه متناسب با دینش .

باید طرحی نو در انداخت . طرحی براساس نیازهای جوانی و روزگاری که در آن بسر میبرد و در چهارچوب دین الهی اسلام.

فراموش نکنیم صورت مسئله را پاک نکنیم .

این موضوع همچنان قابل بحثه و باید با کمک شما کامل بشه .

پست بعدی را در مورد یه موضوع کاملا متفاوت دارم کار میکنم . منتظر باشین .