دل نگرانی های یک خرده جامعه شناس

لطفا این وبلاگ را با نرم افزار Mozilla مشاهده بفرمایید. درغیر اینصورت صفحات کامل باز نمیشوند.

آسیب شناسی حیات جنسی
ساعت ٦:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/۱٦   کلمات کلیدی: انحرافات جنسی ،حیات جنسی ،نوجوانی ،خودارضایی

 

آسیب شناسی حیات جنسی

در دوران نوجوانی

( قسمت اول )

 

 

باورکنید نیاز شدیدی به یک شریک جنسی دارم و غرایز جنسی ام را دیگر نمی توانم کنترل کنم . واقعا نمیدانم چه کنم. لطفا کمکم کنید .

پسری 18 ساله

چگونه استمنا را ترک کنم؟علی رغم اینکه تا به حال بارها تصمیم به ترک آن گرفته ام ، ولی موفق نشده ام .

دانش آموز 16 ساله

بارها مورد آزار و اذیت جنسی دایی ام شده ام ولی از ترس بی آبروشدن هیچگاه دم برنیاورده ام . میخواهم خودم را از این زندگی نکبت بار خلاص کنم ولی از مرگ میترسم .

امضا- همدم مرگ

 

حیات جنسی ، یکی از جنبه های مختلف حیات آدمی است که با حکمت خداوند در وجود انسانها به امانت نهاده شده تا قسمتی از پازل شخصیت و حیات آدمی را شکل دهد . جنبه ای که به اشتباه ، گاه نادیده گرفته میشود و گاه ، مهمترین جنبه وجود انسان تلقی میگردد. نیرویی که به زندگی آدمی شور و نشاط و حرارت میبخشد ، در اثر افراط و عدم شناخت صحیح و علمی آن تبدیل به بلای خانمان براندازی میگردد و سایر جنبه های حیات انسان را تحت تاثیر قرار میدهد. انحرافات جنسی از جمله موضوعات پنهان و در عین حال آسیب زای جامعه ما و تمام جوامع بشری است . درفرهنگ ها و جوامع مختلف و در بین بخشی از نوجوانان و جوانان وجود دارد نمونه های فراوانی شبیه آنچه  نامه های بالا ذکرشد و چه بسا جوانانی که با ابتلا به آن ، در اضطرابی جانکاه به سر میبرند و عاجزانه از دیگران استمداد و راه چاره میجویند.

 ما این موضوع را در چند محور اصلی مورد بحث قرار میدهیم و یادآور میشویم که اگر چه مخاطب اصلی این نوشتار نوجوانان و جوانان هستند ، لکن اگر مربیان و خانواده ها با ماهیت این مسئله آشنایی کافی پیداکنند و به ویژه در زمینه پیشگیری و درمان نیز اطلاعات کاملی بدست آورند، یقینا خواهند توانست آنها را در زمینه شیوه های مواجهه با قوای جنسی و کنترل غرایز و راه درمان آسیب های جنسی ، یاری نمایند .

 

قوای جنسی ؛ اولین جلوه بلوغ انسانی  :

کودک در سالهای زندگی اش ، مراحل گوناگونی از رشد را طی مینماید تا به انسانی کامل و بالغ تبدیل شود . این مراحل شامل رشد بدنی و عضلانی، رشد زبانی ، رشد جنسی ، رشد فکری ، رشد اجتماعی ، رشد اقتصادی ، رشد معنوی و... میشود که انسان در مقاطع مختلف زندگی ، مرحله به مرحله به آنها دست می یابد.

همچنین بلوغ به معنای کامل شدن است . مانند بلوغ اقتصادی که به معنای آماده شدن فرد برای ایجاد روابط اقتصادی و کسب درآمد است . بلوغ جنسی نیز به معنای آماده شدن دستگاه جنسی بدن فرد برای ارتباط جنسی و فرزندآوری است .

بی تردید یکی از نیرومند ترین و موثرترین غرایز وجود آدمی ، نیروی جنسی و نشانه های حیاتی آن است که به صورت عام در تمام موجودات آفرینش نیز وجود دارد و از نشانه های قدرت بی همتای خداوندی است . 

این نیرو و در مقابل آن ، جاذبه های جنسی ،که از ابتدای تولد به صورت نهفته در وجود کودک به ودیعه نهاده شده است تا زمان ظهور جوانه های بلوغ ، همچنان دوران آرام و بی تحرکی را پشت سر میگذارد . اما با ورود آرام و بی سروصدای کودک به دوران پر تلاطم نوجوانی و بیدار شدن نیروهای نهفته وجود آدمی ، کم کم علایم بیداری و شکفتگی این نیرو نیز نمودار شده و با گذشت زمان تمامی وجود نوجوان را دربر گرفته و زیر تاثیرات سنگین و دنباله دار خود قرار میدهد .

به دلیل تازه بودن رشد علایم جنسی در وجود نوجوان و بی سابقه بودن تجربه هویت جنسی در وی ، معمولا این دوران برای او دوره پر التهاب و در عین حال سرنوشت سازی است . بدین معنا که کنجکاوی جنسی او پیرامون این جنبه جدید از وجودش در صورتی که هدایت نشده و همراه با آگاهی نباشد ، میتواند تجربه های نادرست جنسی برای او رقم زند وآثار مخربش ، مسیر زندگی نوجوان را عوض نموده و گاه او را تا مرز سقوط انسانی پیش ببرد و برعکس شناخت هویت صحیح جنسی برای وی میتواند سرآغاز رشد فکری و اجتماعی مناسبی باشد .

 

این مقاله ادامه دارد