دل نگرانی های یک خرده جامعه شناس

لطفا این وبلاگ را با نرم افزار Mozilla مشاهده بفرمایید. درغیر اینصورت صفحات کامل باز نمیشوند.

شاید سکوت من و تو چاشنی فاجعه بعدی باشد
ساعت ٢:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۳/۳۱   کلمات کلیدی:

سامرا ٬ انفجار ٬ سکوت ٬ غربت

شاید سکوت من و تو  چاشنی  فاجعه بعدی باشد 

دیوار های غربت سامرا فرو ریخت

تا زمزمه های فرج  ما

از پیله های خود  به در آیند

اللهم عجل لولیک الفرج


 
شادی روح جنبش دانشجویی ..... الفاتحه ( دانشجو زنده است )
ساعت ۳:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۳/٢۱   کلمات کلیدی:

 

این مقاله یا درد ودل را تقدیم می کنم به همه بچه های پاک انجمن اسلامی دانشجویان سراسر کشور .

رسم جوانمردی این است که تا پایان مقاله پیش داوری نکنید .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کدام انجمن اسلامی و تحکیم کدام وحدت ؟؟؟

 

 

 

 

سخن از انجمن اسلامی دانشجویان است و آشوب گری های اخیرشان.

 

میپرسم کدام انجمن اسلامی و تحکیم کدام وحدت ؟ آیا منظور همان دفتر انجمن اسلامی دانشجویان است ، که زمانی کعبه آمال جوانان دانشجوی متعهد واهل فکر بود . آیا منظور همان انجمنی است که سالها از طلایه داران مبارزه با بی دینی و الحاد ، بی عفتی و ولنگاری ، بی تفاوتی و وطن فروشی و در راس همه اینها مبارزه با رژیم شاهنشاهی بود . آیا سخن از انجمنی است که در داخل وخارج کشور همیشه زبانزد مبارزین واقعی پوچ گرایی و مارکسیسم و بی دینی بود . انجمنی که آنقدر در مبارزه و روشنگری و حفظ هویت دینی مصمم و راسخ  بود که هر کجا راهش را میبستند ، در جای دیگری به فعالیت می پرداخت .

 

 انجمنی که نه تنها در ایران به روشنگری پرداخت ، بلکه به ایجاد شعباتی برای دانشجویان خارج از کشور همت گماشت تا برای مسلمان و با ایمان ماندن آنها و تعمیق پایه های دینی دانشجویان و معرفی اسلام به جهانیان  از چیزی فروگذاری نکرده باشد .

 

در خاطرات یکی از موسسین و اولین اعضای فعال انجمن اسلامی می خواندم که در رابطه با علت تاسیس انجمن گفته بود :

 

<< ما در دوره ای دانشجو شدیم که از دوگروه فشار بر بچه های مسلمان وارد میشد.

 

گروه اول دانشجویانی بودند که جذب تفکرات مارکسیستی شده بودند

 

و به لحاظ تعداد در دانشگاه حرف اول را میزدند . با داستان و فرضیات مارکسیستی و دو سه تا کلمه قلمبه سلمبه توانسته بودند خودشان را در همه جا نفوذ بدهند . در دانشکده ها و خوابگاه ها جمع هایی تشکیل میدادند و اسلام را زیر سوال میبردند و آن را ساخته دست سرمایه داران معرفی میکردند. تمام تلاششان این بود که دانشجویان ناآگاه ولی ستم کشیده را جذب شعار های زیبا و ظاهر فریبشان کنند و چه بسیار بچه مسلمان هایی که اسلام کنار گذاشتند و در دامن حزب توده و کمونیست ها افتادند .

 

گروه دوم دانشجویانی بودند که با حمایت رژیم به فساد و عیاشی و ترویج روابط نزدیک دختر و پسر در دانشگاه می پرداختند و مدیران دانشگاه هم به اینها میدان میدادند . و در این میان تو میماندی و این دو گروه که هرروز در کلاس و خوابگاه با آنها روبرو میشدی و شاهد توهین و زیر سوال بردن مبانی اسلام و جذب یکی از دوستانت به یکی از دو گروه میشدی ،  وچاره ای  نداشتی جز آنکه یا به سمت آنها گرایش پیدا کنی ، یا اینکه بر چسب امل ، متحجر ، مرتجع و خرده بورژوا وسیل توهین ها وتهمت ها را تحمل کنی و از جرگه دین داران باشی .

 

در این فضا بود که به فکرمان رسید که ما نیز جمعی برای بچه هایی که دغدغه حفظ  ایمانشان را دارند و میخواهند ازاسلام دفاع کنند ، درست کنیم .

 

چون حداقل  در جمع خودمان غریب نبودیم و میتوانستیم از هم دفاع کنیم .

 

در جمع هایمان به تفسیر قرآن و نهج البلاغه و پاسخ به شبهات مارکسیست ها می پرداختیم و به تعمیق پایه های اعتقادیمان در برابر هجوم بی بند و باری دخترها و پسرهای دانشجو روی آوردیم . بر این اساس انجمن اسلامی دانشجویان تاسیس شد . این فکر در بین دانشجویان مسلمان داخل کشور گسترش یافت و کم کم دایره آن به دانشجویان مقیم  خارج از ایران نیز رسید و بعدها فعالیت های مبارزاتی در کنار حضرت امام نیز به آن اضافه شد .>>

 

جالب است بدانید بسیاری از سخنرانی های استاد مطهری و دکتر شریعتی و شهید مفتح و بسیاری از بزرگان در جمع بچه های انجمن اسلامی بوده است . نشست هایی که دغدغه تشکیلشان حفظ ایمان جمعی و پاسخ گویی به شبهات گروه های ضد دینی بود . چه بسیار جلسات اخلاق اسلامی که در پی همراه شدن اخلاق با مبارزه و سیاست بود و انسان آرمانی اش ، مبارزی آگاه و با اخلاق بود . چمران ، نیک نژادی و بسیاری از شهدای قبل و بعد از انقلاب از بچه های انجمن اسلامی بودن و به فعالیت در آن افتخار میکردند .

 

همه اینها را مقایسه اش کنید با انجمن اسلامی امروز .

 

از دفتر انجمن اسلامی دانشجویان چه مانده است جز نامی که لقب اسلامی بودن را یدک میکشد . گواه صادقم گفتار و رفتار سالهای اخیر بچه های انجمن است . از خود بچه های انجمن میپرسم و وجدان آنها را به قضاوت میکشم که در چند سال اخیر کدام جلسه را برای تعمیق پایه های فکری اعضایتان گذاشته اید . چقدر مسلمان ماندن آنها وعمل به دستورات دین  برایتان اهمیت داشته ؟  آیا بچه های مسلمان بیشتر نزد شما ارج و  قرب داشته اند یا برعکس ،  هر کسی که بوی  مخالفت با دین از او به مشام میرسید ؟  چقدر از فضای بی تفاوتی و ولنگاری در دانشگاه ها ناراحت شده برای بهبود آن تلاش نموده اید؟

 

به صراحت میگویم وبر گفته هایم دلیل می آورم که از انجمن اسلامی و آنهمه سابقه مبارزه و دین داری چیزی نمانده جز هوچی گری و پوچی ومحمل  دوستی دختر و پسر و علافی و بین خودمان باشد ، تازگی ها تفکرات پوسیده مارکسیستی .

 

از انجمن چیزی نمانده جز پوستینی وارونه که لقب اسلامی بودن را یدک میکشد . و باور کنید هیچ یک از بچه هایی که دغدغه حفظ ایمان دارند ، هیچگاه در مخیله شان ورود به انجمن را مجاز نمیدانند .

 

سرنوشت مجموعه ای که از اهداف و آرمانهایش انصراف داده باشد جز این نیست . بگذارید راحت بگویم ،  انجمن از اهداف و ایده آل هایش دور شده و بازی خورده است . ابزاری در دست عده ای ورشکسته سیاسی که نه دین سرشان میشود و نه شرف و مردانگی .

 

 و در دوره ای که مردان این سرزمین برای حفظ شرف واستقلال  این ملت میجنگیدند آنها در خیابان های لاس وگاس درلس انجلس آروق سگی میزدند ، وامروز آمده اند وشعار آزادی از همه چیز میدهند .

 

 خدا نکند که انجمن هم مانند سازمان مجاهدین خلق تغییر ایدئولوژی داده باشد و از اسلام به سمت مارکسسیم و پوچی گرایش پیدا کرده باشد . کاش حافظه تاریخی و چشم عبرت بینمان خوب کار کند و به خاطر آوریم که سازمان مجاهدین خلق نیز با دغدغه مبارزات اسلامی تشکیل شد و موسسانش صمدیه لباف و شریف واقفی و دیگرانی بودند که اسلام را روش زندگی میدانستند . ولی جانشینانشان کسانی شدند چون تقی شهرام که به بهانه اینکه اسلام دین مبارزه نیست و تنها مارکسیسم است که علم مبارزه است ، به تغییر ایدئولوژی و تصفیه سازمانی و قتل بچه های مسلمان درون سازمان دست زدند .

 

 نمی دانم تا چه حد گفته ام صحیح است ولی دوست دارم هشدار و انذاری باشد برای بچه های انجمن اسلامی که ، هنوز سازمان مجاهدین دیروز و منافقین و مزدوران بازیچه های دست آمریکا و اسراییل امروز ، در برابر آیینه تاریخ و عبرت ما قرار دارند .

 

کدام دانشجوی مسلمان و کدام انجمن اسلامی ؟

 

هنوز موج اعتراضات به توهین به پیامبر و ائمه اطهار که از حلقوم انجمن خارج شد فروکش نکرده است . زیر سوال بردن عصمت و علم امامت جز  از پای درس محسن کدیور و سروش و یوسفی اشکوری که شبهات پوسیده تاریخی را غبار گیری میکنند از کجا نشات میگیرد .

 

بچه های انجمن اسلامی امیرکبیر و حتی دانشگاه خودمان فریادشان برآمد که لوگوی نشریات انجمن را دزدیده اند و به نام ما مطلب زده اند .

 

بگذریم از این رشته که سر دراز دارد و حکایت خود زنی های گذشته را تداعی میکند و مرا به یاد ضرب المثل : کی بود ، کی بود، من نبودم انداخت . ای کاش به جای داد و بی داد غیر واقعی ،  سر سوزنی  ابراز تاسفی یا آه حسرتی از توهین به مقدسات اسلامی و پیامبر رحمت میکردید.

 

کاش جلسه ای میگذاشتید و برای رفع این توهین ها و در رد این  شبهات کوششی مینمودید .

 

 آه از اسلام که تکیه اش بر کدام دانشجوی مسلمان است . و آه از لقب دانشجو که نه در طلب دانش است و نه قدرت و ارزش آن را میداند .

 

کاش بچه های انجمن به اصلشان رجوع کنند .

 

کاش بازیچه دست سیاست گران بی دین و ایمان  که جز چپاول این ملت و از بین بردن شرافت و غیرت ما چیزی نمیخواهند ، قرار نگیرند .

 

 کاش به روزگاری برگردند که سبک و سیاق و عیار فعالیت های دانشجویی را انجمن اسلامی نشان میداد.

 

کاش محملی باشد برای دختران و پسرانی که سربلندی این آب و خاک و گسترش اسلام را آرزو دارند و کاش اسلامی باشد " انجمن اسلامی " .

 

کاش من هم عضو انجمن اسلامی میشدم و کاش ....

 

کلمه انجمن را به تنهایی به کار نمیبرم و بر اسلامی بودنش تاکید می ورزم ،برای آنکه انجمن بدون اسلام و ریشه های عمیق فکر دینی میشود ،همان "سازمان مجاهدین خلق "  .

 

بغض های کال من ، چرا چنین ؟

 

گریه های لال من ، چرا چنین؟

 

جزر ومد یال آبی ام چه شد ؟

 

اهتزاز بال من ، چرا چنین؟

 

در گذشته ، سرگذشتم این نبود

 

حال ، شرح حال من چرا چنین ؟

 

نسل اعتراض انقراض یافت

 

حیف شد ، زوال من چرا چنین ؟

 

 

سلام خدا ودرود او بر محمد  ،خاتم رسولان الهی و خاندان پاکش

 

و بر همه ره روان طریق حقیقت

 

 

 

در ضمن این مقاله در بعضی سایت ها منتشر شده . لینکشونو میذارم :

 

http://www.rajanews.com/News/?11236

 

http://www.mobarezin.com/index.php?dir=news&id=2450

 

http://www.autbasij.org/view.php?newscode=966

 

 

 

 


 
سوال هایی برای شناخت بهتر روابط دختر و پسر
ساعت ٧:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۳/۱۱   کلمات کلیدی:

 

سلام

قراره که از این به بعد بیشتر درمورد مسئله روابط دختر و پسر صحبت کنیم . چون به نظر من عدم شفاف سازی این موضوع و پاک کردن صورت مسئله دردی را دوا نمیکنه و باید بپذیریم که این مسئله در ذهن جوونای ما به صورت جدی وجود داره . چه بخواهیم و چه نخواهیم بخشی از جوان های ما به این مسئله مرتبط اند و این رابطه را قبول دارند .

البته این فقط بخشی از جوان های ما هستند . بخش دیگر اصلا به این مقوله توجه ندارند . اونو خارج از دستورات شرع میدونن که کاملا بجاست . اما این به معنای نادیده گرفتن آن قشر اول نیست و مضاف بر این نباید اصل مسئله را بی خیال شد . چون وجود داره .

پس کمک کنید تا مسئله را خوب طرح کنیم و از زاویه جامعه شناختی و روانشناختی به اون بپردازیم . پس نظرتون چه مثبت و چه منفی میتونه به طرح مسئله و پاسخ به اون تاثیر گذار باشه .

من به نظرم میاد باید ابتدا یک سری سوال در مورد روابط دختر و پسر و حدود و ثغور اون طرح کنیم تا مسئله خوب روشن بشه .

سوال اول: رابطه یعنی چه ؟

دوم : روابط اجتماعی چه سطوحی دارند . وبه چه انواعی تقسیم میشوند ؟

سوم : منظور از روابط دختر و پسر چیست ؟

چهار : ارتباط دختر و پسر به چه منظور و هدفی برقرار میشه ؟  آیا هدف دختر ها  و هدف پسرها در این ارتباط یکی است ؟

پنجم : آیا ارتباط همان دوستی است ؟

ششم : علل و عوامل نیاز دوستی دختر و پسر چیه ؟

هفتم : آیا دختر ها و پسر ها از لحاظ روانی در یک سطح هستند ؟

هشتم : دیدگاه روانشناسی نسبت به این دوستی ها چیست ؟

نهم : دیدگاه جامعه شناختی نسبت به این موضوع چیست ؟

دهم : دیدگاه دین و مذهب نسبت به این دوستی چیست ؟

یازدهم : این دوستی دارای چه حدود و مرزهایی است ؟

دوازدهم : کارکرد های مثبت و منفی این دوستی و ارتباط چیست ؟

سیزدهم : آیا این دوستی منتهی به ازدواج میشود یا خیر ؟ انتهای این دوستی کجاست ؟

چهاردهم : نگرش خانواده ها و جامعه نسبت به این دوستی چیست ؟

پانزدهم : وضعیت دوستی دختر و پسر در ایران و غرب چگونه است و چه سیری داشته ؟

شانزدهم : دختر ها و پسر هایی که دارای این سطح از ارتباط با یکدیگر بوده اند در حال حاضر چه میکنند ؟

 

طولانی شدن سوالات برای اینه که این روابط از جوانب مختلف مثبت و منفی بررسی بشه و جواب کلیشه ای نداشته باشه .

سعی میکنم با کمک شما هر بار به یکی از این سوالات  جواب بدم .

منتظر کمک ها و نظراتتون هستم .